بازی درمانی

بازی به معنای تلاش و فعالیت لذت بخش، خوشایند و تفریح است که برای رشد همه جانبه کودک ضرورت دارد. کودک از طریق بازی، احساسات و رویاهای خود را بروز می دهد استعدادهایش را شکوفا می سازد، کنترل به موقع اعمال و حرکات را می آموزد، ترس هایش را ظاهر می کند، برای زندگی برنامه می ریزد، چیزهای تازه ای می آموزد و بر تجاربش می افزاید، پاسخ کنجکاوی ها و پرسش هایش را می یابد، حواسش را تقویت می کند، دنیای درون و اسرار و مشکلاتش را بارز می سازد و انرژی ذخیره شده اش را در جهت مطلوب به مصرف می رساند.

در حال حاضر ناآگاهی های والدین برخی کودکان سبب شده است که اختلالات عاطفی و رفتاری کودکان مانند ترس، پرخاشگری، دروغگویی، حسد، شب ادراری، وسواس ناخن جویدن و ... شیوع بیشتری پیدا کند.

در بازی درمانی پس از آن که کودک بازی با وسایل را شروع کرد، درمانگر با دقت اعمال و گفتار او را تحت نظر می گیرد و با مشاهده رفتارش در ضمن بازی به نگرانی های او پی می برد و پس از تفسیر و نتیجه گیری از عملکردهای کودک، راه حل هایی مناسب برای مشکلات او ارائه می کند.

 

قوانین بازی درمانی

تعداد جلسات استاندارد بازی درمانی حداقل ۲۰ جلسه۳۰ الی ۴۵ دقیقه ای بسته به سن کودک می باشد.

• جلسه اول حتما خانواده باید به تنهایی در جلسه مشاوره شرکت کند.

• لطفا به هیچ عنوان جلوی کودک از درمانگر راجع به مشکلات کودک و یا پیشرفت جلسات سوال نپرسید!

• بهتر است جلوی کودک از عنوان اتاق بازی به جای بازی درمانی استفاده شود!

• کودک در بازی درمانی باید احساس امنیت داشته باشد بنابراین از کودک راجع به کارهایی که در بازی درمانی انجام داده زیاد سوال نپرسید چون با این کار اضطراب کودک را تشدید میکنید و درمان ناکارآمد میشود .

• ممکن است کودک به درخواست خود خواستار اتمام جلسه باشد در اینصورت درمانگر موظف است جلسه را تمام کند( در کودکان با اضطراب بالا دیده میشه) چون درمان قرار است مشکلات کودک را کم کند نه اینکه مقاومت کودک را افزایش دهد!

• بازی درمانی باید همراه با آموزش والدین باشد در غیر اینصورت خیلی موثر نیست.

• پیشرفت در درمان و بهبود مشکلات کودکان نیاز به زمان دارد و همکاری شما والدین گرامی به شدت در این فرایند تاثیر گذار است.

 

کلینیک پایا اندرزگو: خیابان اندرزگو طبقه بالای نون خامه ای نبش سالاری شماره ۱۴ واحد ۱  تلفن ۲۲۲۴۵۳۹۱

کلینیک پایا قائم‌مقام: خیابان قائم مقام فراهانی روبروی تهران کلینیک  ساختمان پزشکان رازی   تلفن: ۸۸۷۳۱۱۱۸