نوروفیدبک

ابزاری برای کنترل ،تغییر و اصلاح امواج مغزی برای رسیدن به کاهش علائم بیماری و افزایش سطح سلامت جسمانی و روانی است.

این روش درمانی با سایر روش های درمانی حاضر کاملا متفاوت است . فرد در طی جلسات درمان یاد میگیرد که چگونه با اصلاح امواج مغزی خود به مشکل غلبه کند و بدون مصرف دارو زندگی سالمی داشته باشد .

نوروفیدبک، يك تکنولوژی درماني جديد و بسیار موثر است. این درمان ابتدا در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت و با مشخص شدن تاثیرات مثبت آن، به اروپا و سایر نقاط جهان گسترش یافت. اثرات درمانی بسیار خوب و ماندگار، نبود عوارض جانبی منفی و طول کوتاه دوره درمان نسبت به درمان های دیگر، باعث شد که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز این درمان را مورد تایید قرار دهد. در حال حاضر از درمان نوروفیدبک بر روی طیف گسترده ای از بیماری های خلقی و شناختی استفاده می شود.

نوروفیدبک مانند آینه عمل می کند

ما هر روز با نگاه کردن به آینه متوجه اشکالات موجود در ظاهر خودمان می شویم. در واقع آینه ما را نسبت به وضعیت ظاهری مان و عیب و نقص های احتمالی موجود در آن آگاه می کند. نوروفیدبک دقیقا برای امواغ مغزی و عملکردهای فیزیولوژیک مغز ما به عنوان یک آینه ی پیشرفته عمل می کند. نوروفیدبک با استفاده از ابزارهای الکترونیک پیشرفته و کامپیوتر به ما کمک می کند تا از آن چه در مغز ما در حال رخ دادن است آگاه شویم.

نوروفیدبک به مایاد می دهد تا امواج مغزی خودرا در بهترین حالت تنظیم کنیم تا بهترین عملکرد را داشته باشیم .

 

آیا نوروفیدبک در مورد همه بیماریها کاربرد دارد؟

خیر ، نوروفیدبک فقط در مورد بعضی اختلالات کاربرد دارد و تشخیص این موضوع نیز به عهده درمانگر معالج می باشد.

بیش فعالی و کمبود توجه اختلالی است که درمانش در هیچ جای دنیا تنها کار یک پزشک یا یک روانشناس یا یک معلم و حتی یک دارو نیست. این اختلالات برای درمان صحیح نیازمند همکاری تیمی از درمانگران و  تکنولوژی  نوین (نوروفیدبک) است. نوروفیدبک با افزایش تمرکز و توجه می تواند در موارد زیر موثر باشد:

* پیشرفت تحصیلی

* ارتقاء توانمندی ها و مهارت های مختلف ذهنی و شناختی

* بهينه سازي تصميم گيری و عملکرد

* افزايش خلاقيت

* تقويت حافظه

* کاهش استرس

* کاهش اضطراب

* افزايش هماهنگي جسم و بدن (بويژه در ورزشکاران)

*افزايش توانمندي‌های هنری از جمله در موسيقی

 

طول و تعداد جلسات

هر جلسه نوروفیدبک معمولا 30 تا 40 دقیقه طول می کشد. تعداد جلسات نیز به نوع بیماری، سن بیمار و میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد. به طور معمول برای هر بیمار حداکثر بین 20 تا 50 جلسه کافی است. جلسات به صورت دو تا سه جلسه در هفته انجام می گیرد.

این روش نوین برای ارتقاء عملکرد مغز دانش آموزان، دانشجویان، کودکان و نوجوانان، بزرگسالان و سالمندان برای آنان که مغزی توانمند می خواهند.

نوروفیدبک علاوه بر درمان کودکان و بزرگسالان بیش فعال و دارای نقص توجه در درمان  اختلالات اضطرابی، مشکلات خواب، نا توانایی های یادگیری، افسردگی و .... نیز اثر دارد. نوروفیدبک عملکرد قسمت های سالم مغز را تقویت و به حداکثر می رساند و اثرات فیزیولوژیکی حفظ می شود.

نوروفیدبک برای کسانی که به آلزایمر دچار شده اند نیز مفید است و از طریق آن می توان شروع آلزایمر را به تاخیر انداخت و پیشرفت ان را کند کرد.

 

کلینیک پایا اندرزگو: خیابان اندرزگو طبقه بالای نون خامه ای نبش سالاری شماره ۱۴ واحد ۱  تلفن ۲۲۲۴۵۳۹۱

کلینیک پایا قائم‌مقام: خیابان قائم مقام فراهانی روبروی تهران کلینیک  ساختمان پزشکان رازی   تلفن: ۸۸۷۳۱۱۱۸